+48 600 807 005
maciejsadowski89@gmail.com

Maciej Sadowski Kwadrat

Maciej Sadowski Music

Maciej Sadowski Kwadrat to projekt solowy, do którego dojrzewałem – studiując klasykę i jazz, grając jako muzyk sesyjny w wielu projektach jazzowych oraz rozrywkowych, współtworząc muzykę z Sekstansem, Almost Jazz Group czy Marcinem Świetlickim i Zgniłością. Potrzeba stworzenia czegoś własnego, nie tylko ze względu na nazwę, ale i mieszczącą się pod nią twórczość, pojawiła się u mnie już dawno. Od kilku lat pisałem, poszukując własnego stylu. MS2 to ostatecznie muzyka wywodząca się z jazzu, ale znacznie wychodząca poza klasyczne ramy tego gatunku, zarówno jeśli chodzi o instrumentarium, kompozycje jak i aranżacje. Odzwierciedla moje własne muzyczne podróże, inspiracje i potrzeby.
 
Inspiracja do tego projektu budowała się przez długi czas i pochodziła z wielu źródeł. Najmocniej wpłynęło na mnie miejsce, w którym obecnie jestem. Trójmiasto, ze swoją tkanką miejską, w której odnalazłem drugi dom, oraz z bliskością morza, wprowadziły mnie w klimat łączący technikę, elektronikę, surowe brzmienia, ale i medytacyjny spokój. Brak instrumentu harmonicznego jest tu również pewnym symbolem. Zarówno w połączeniu miasta i natury, jak i w mojej muzyce – brak oczywistej harmonii. Obok odwiecznego współbrzmienia toczy się swego rodzaju walka. Niezmienna siła natury atakuje miasto, człowiek wyciska swoje piętno na przyrodzie. W działaniach tych brak balansu, po obu stronach pojawiają się liczne ofiary. Mimo wszystko obszary te współbrzmią od wieków i przyciągają wielu ludzi. Echa fascynacji tym fenomenem słychać w prezentowanych przez zespół utworach, gdzie pomimo (dekonstruującego klasyczne jazzowe zasady kompozycji) braku scalenia instrumentem harmonicznym, odnaleźć można spójność, melodie, przestrzeń.
 
Ostateczny kształt zespół nabrał jednak dzięki ludziom, którzy się w ten projekt zaangażowali. Są to moi bliscy przyjaciele, którzy poświęcili Kwadratowi bardzo wiele czasu. W mój autorski materiał, złożony z melodii, rytmów i elektronicznych brzmień, wprowadzili unikatowe aranżacje. Dlatego z typowo autorskiego projektu wykluła się praca zespołowa. W nazwie zespołu, obok Macieja Sadowskiego, równie ważny jest Kwadrat.